V življenju se srečujemo s številnim nepredvidljivimi situacijami, kot je življenje v tujini, dolgotrajna službena odsotnost, Covid 19, poškodba, ipd. Tovrstne situacije so lahko še posebej stresne in v nas prebujajo številna neprijetna občutenja, obenem pa nam narava teh dogodkov onemogoča obiskovanje psihoterapije v živo. V takšnih situacijah izvajam psihoterapijo na daljavo oziroma on line psihoterapijo, ki ima primerljive učinke kot terapija v živo.
Psihoterapija na daljavo je lahko občasna praksa v kombinaciji z delom v živo ali v celoti nadomesti psihoterapijo v živo, v kolikor posameznik živi v tujini in si želi vstopiti v oseben proces v maternem jeziku. On line psihoterapija tudi omogoča, da si posameznik izbere psihoterapevta, ki uporablja njemu ustrezen pristop in s katerim čuti, da bo lahko varno raziskoval svoje notranje doživljanje.
Metodo brainspotting vključujem v psihoterapevtski proces na daljavo, vendar šele, ko se oseba počuti dovolj varno v terapevtskem odnosu, ko se počuti dovolj varno z različnimi čustvenimi stanji in zmore poskrbeti zanje tudi izven terapevtskega procesa.
Proces vključitve v psihoterapevtski proces na daljavo poteka na enak način kot pri psihoterapiji v živo, in sicer se najprej srečava na uvodnem srečanju, kjer se spoznava, posameznik predstavi težave zaradi katerega se je odločil poiskati pomoč in njegova pričakovanja do psihoterapije, jaz pa predstavim psihoterapevtski pristop, ki ga uporabljam. Uvodno srečanje je neobvezujoče in omogoča čas za razmislek. V kolikor se odločiva za skupno delo, se najprej dogovoriva za nekaj srečanj, da prepoznava ali je tovrsten način dela ustrezen za stisko s katero posameznik prihaja in pričakovanji do terapije. Po nekaj srečanjih se lahko odločiva za nadaljevanje procesa ali pogovoriva o ustreznejši obliki psihoterapije.
Nekaterim lahko tovrstna oblika psihoterapije vzbuja neprijetna občutenja, zato tem občutenjem namenimo dovolj prostora in časa za vzpostavitev varnega in zaupnega terapevtskega odnosa.
Več o psihoterapevtskem pristopu in procesu vključitve si lahko preberete na: https://www.sabina-psihoterapija.si/psihoterapija/
On line psihoterapija poteka preko različnih aplikacij, ki si jih je potrebno predhodno naložiti na računalnik ali telefon: Zoom, What’s up, Messenger. Za nemoten proces si je potrebno zagotoviti dobro internetno povezavo in miren prostor.
Naj tovrstne situacije postanejo priložnost za ponovno vzpostavljanje notranjega ravnovesja in za poglabljanje stika s seboj